Real time web analytics, Heat map tracking
A+ A A-

Test odkurzacza Samsung Navibot

W redakcyjnych pomieszczeniach pojawił się na kilka chwil automatyczny odkurzacz Samsunga, czyli Samsung Navibot.

Automat odkurzający Samsung NavibotMuszę przyznać, że na ten odkurzacz czekałem z dość dużą niecierpliwością. Bądź co bądź, trudno jest znaleźć kogoś kto „uwielbia” bieganie z odkurzaczem w ręku celem posprzątania mieszkania czy domu. Jeśli da się to zrobić z pilotem w ręku – czemu nie. Ja specjalnie nie odbiegam od normy, więc cieszyłem się na myśl, że choć przez chwile odkurzacz będzie sam „biegał” po mieszkaniu.

No i biegał, a właściwie jeździł  przez niespełna miesiąc, w czasie kiedy ja się przyglądałem jak on biega i czy czegoś na swojej drodze nie zostawia.

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Zgrabna obudowa, ciekawy design – miły dla oka. Zaraz po dopięciu do stacji bazowej został poddany ładowaniu. Jak tylko kontrola stanu baterii pokazała „FULL” dostał komendę „sprzątać”. No i pojechał …

Widać było, że czujnie uczy się nowego otoczenia… ale dał radę. Zwiedził wszystkie pokoje i zebrał paproszki, choć przyznam szczerze – nie miałem pełnego zaufania do jakości jego wysiłków. Na pewno nie dał sobie rady z wjechaniem pod stół – gęsto stojące krzesła, mimo niskiego wzrostu Navibota, nie wpuściły go pod stół. Nauczka na kolejny wyjazd – umożliwić wjazd pod stół.

Bez problemu poradził sobie z wjechaniem i odkurzeniem powierzchni pod lustrem. Generalnie spoglądając po pierwszy razie. Testowany Samsung Navibot przejechał całe mieszkanie, dotarł do każdej dostępnej powierzchni by na koniec „wykiprować” zebrane śmieci do zbiornika w stacji dokującej.

Automat odkurzający Samsung NavibotNa kolejny przejazd zaplanowałem małe zmiany w sytuacji na podłodze. Po pierwsze – umożliwiłem wjazd pod stół, gdzie jak wiadomo najwięcej paprochów mniejszych bądź większych szybko się zbiera. Po drugie postanowiłem sprawdzić na jednym dywanie jakość sprzątania. Posypałem dywanik lekko mąką. No i cóż – musze przyznać, że Navibot odrobinę tejże pozostawił na dywanie. Dopiero powtórne wpuszczenie robocika na ten sam dywan poprawiło jakość sprzątania.

Generalnie. Podczas miesięcznego testowania Samsung Navibot można powiedzieć, że dawał radę – choć najlepiej mu szło sprzątanie korytarza, gdzie nie ma specjalnych zakamarków ani mebli. Tu się nie mogę specjalnie przyczepić. Nieco gorzej wyglądała sprawa w pokojach, gdzie stały meble, krzesła tudzież inne  przeszkadzajki, które znacząco utrudniały mu porządne wysprzątanie pomieszczenia. Czasami miałem wrażenie, że gubił się podczas swoich „podróży” po podłogach odkurzanego mieszkania.
Jakość sprzątania, szczególnie na dywanie poprawiała się po włączeniu trybu turbo. Wtedy i dokładniej zamiatał i jakby precyzyjniej potrafił się zlokalizować w pomieszczeniu.
Najgorzej było w sytuacji, kiedy zostawiłem ładowarkę do telefonu w kontakcie przy podłodze. Navibot bowiem zaplątał się z kabelek i nie mógł dalej pracować. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju niedomaganie testowanego urządzenia – nie rozpoznał kabelka i się zaplątał.

Podsumowując. Automat odkurzający to na pewno ciekawe rozwiązanie do większych pomieszczeń, w których albo jest mało mebli, albo stoją na wyższych nóżkach, gdyż w takich oto warunkach Samsung Navibot bez problemu sprawdzi się jako pomocnik do sprzątania. Trzeba jedna zwrócić uwagę, że pojemnik na śmieci nie jest zbyt wielki i przy większym brudzie bądź sprzątanej powierzchni może często podłączać się do stacji dokującej. Ja testowałem go podczas obecności w domu, natomiast wyobrażam sobie, że w normalnych warunkach urządzenie byłoby programowane tak, żeby sprzątać podczas nieobecności mieszkańców w domu/mieszkaniu. W takich warunkach również „orientowanie się” w terenie będzie bardziej precyzyjne, niż w sytuacji kiedy jednak wokół Navibota kręcą się ludzie. Zakup może być wart rozważenia, ale trzeba by uwzględnić powyższe uwagi.

+
- kompaktowe rozmiary
- cicha praca
- elegancki wygląd
- pomoc w sprzątaniu większych powierzchni

-
- problemy z lokalizacją w „skomplikowanych” pomieszczeniach
- mały pojemnik na kurz
- gubienie większych śmieci

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.